Mimo vianočnej sezóny nie sme dostupní na telefóne. V prípade potreby alebo otázok nám prosím napíšte na e-mail. Objednávky však naďalej prijímame a odosielame ako obvykle.

Najkrajšie predvianočné zvyky: adventné vence, kalendár, trhy a ďalšie čarovné tradície

Advent patrí k najkrajším obdobiam roka, na ktoré sa netešia len deti, ale aj mnohí dospelí. Hoci môže byť trochu hektický, sprevádza ho aj množstvo radostí, ktoré si milovníci Vianoc naplno užívajú. Je spojený s rôznymi adventnými zvykmi a tradíciami, ktoré pomáhajú naladiť sa na blížiacu sa sviatočnú atmosféru. Poďte sa s nami pozrieť na tie najznámejšie adventné tradície.

 

Medzi tradičné adventné zvyky patrí napríklad výroba adventného venca a zapaľovanie sviečok každú nedeľu, otváranie adventného kalendára či návšteva rôznych vianočne ladených podujatí, ako sú napríklad trhy. Všetky tieto tradície vytvárajú krásne predvianočné obdobie, bez ktorého si zimu už len ťažko vieme predstaviť.

Adventné vence

Jeden z najznámejších symbolov predvianočného času sú adventné vence. Väčšinou mávajú tvar kruhu, sú vyrobené z ihličnatých vetvičiek, ozdobené sušeným ovocím, mašľami, škoricou či šiškami. Ďalšou variantou sú podobne vytvorené adventné vence bez sviečok, ktoré si ľudia vešajú na dvere.

Adventný veniec

Tieto dekorácie však neslúžia len na skrášlenie, ale nesú aj určité posolstvo. Ich história siaha do Nemecka, kde sa v protestantských komunitách objavili ako spôsob, ako deťom odpočítavať zostávajúci čas do Vianoc. Rovnako ako dnes sa počas štyroch nedieľ pred Štedrým dňom postupne zapaľovali sviečky, ktoré symbolizujú najdôležitejšie hodnoty v živote.

Aj keď sa podľa rôznych tradícií môže počet a farba sviečok na adventnom venci líšiť, vo všeobecnosti sa prvá sviečka zapaľuje za nádej. Druhá potom za mier, tretia za priateľstvo alebo radosť. Posledná štvrtá sviečka predstavuje lásku. Zelený základ adventného venca v tvare kruhu symbolizuje večnosť a život.

 

Adventný kalendár

Rovnako ako vence, aj kalendáre sú už dlhý čas neoddeliteľnou súčasťou adventných tradícií. Tento zvyk pre deti je zároveň krásnym spôsobom, ako si skrátiť čakanie na Štedrý deň. Deti si každý deň počas dvadsiatich štyroch dní otvárajú jednotlivé okienka, v ktorých ich čaká malé prekvapenie. Tradične ide o čokoládové kocky, no ručne vyrobené kalendáre môžu obsahovať aj iné sladkosti. V súčasnosti je možné kúpiť aj adventné kalendáre s kozmetikou či čajmi. Podôb existuje nespočet – kalendáre môžu byť látkové, drevené alebo dokonca už aj digitálne.

Vrecká na adventný kalendár

Prvé známe kalendáre sa objavili v polovici 19. storočia a mali podobu čiar kreslených kriedou, ktoré ľudia každý deň zotierali. Existovali aj adventné svietniky s dvadsiatimi štyrmi sviečkami či na stenu zavesené obrázky s náboženskou tematikou. Prvé adventné kalendáre s otváracími okienkami sa začali vyrábať na začiatku 20. storočia a opäť obsahovali obrázky, neskôr aj rôzne maškrty, ako napríklad čokoládu.

Adventné trhy

Ešte staršou tradíciou, ktorá siaha až do stredoveku, sú adventné trhy. V minulosti slúžili ľuďom ako príležitosť, ako si počas štyroch týždňov nahromadiť zásoby na sviatky. V súčasnosti si ich ľudia skôr užívajú vo voľnom čase ako kultúrnu aktivitu. Počas celého dňa ich totiž sprevádza rôznorodý hudobný či divadelný program, ktorý pomáha dotvoriť čarovnú atmosféru.

 

Návštevníci si v stánkoch kupujú rôzne pochúťky – od sladkého pečiva až po zemiakové placky a klobásy, ktoré zapíjajú vianočným punčom alebo vareným vínom. Predajcovia často ponúkajú aj ručne vyrábaný tovar, ako sú ozdoby na stromček či iné dekorácie, ktoré sa dajú darovať blízkym pod stromček.

Adventné trhy dnes nájdete už aj v každom menšom meste. Najznámejšie vianočné trhy v Európe sa každoročne konajú vo Viedni, Drážďanoch, Krakove či Londýne.

Adventné trhy věčer

Adventné koncerty

Bohaté kultúrne zážitky sa dajú zažiť aj inde než len na trhoch. K adventu totiž neodmysliteľne patria aj vianočné koncerty, ktoré do týchto uponáhľaných týždňov prinášajú upokojenie, radosť a predovšetkým sviatočnú náladu. Znejú na nich koledy, duchovná hudba, ale aj populárne melódie. Konajú sa nielen na rôznych kultúrnych miestach, ale aj v kostoloch či na námestiach.

Rodičia malých detí si vianočnú hudbu užívajú aj na školských besiedkach a vystúpeniach, kde ich ratolesti predvádzajú, čo sa počas adventu naučili. Často sú peniaze získané zo vstupného venované na charitu. Tým sa ukazuje, že Vianoce nie sú o daroch a peniazoch, ale o zdieľaní, pomoci a spoločných zážitkoch.